Jury

Prace konkursowe oceniane będą przez 8 osobowe jury, składające się z architektów i urbanistów.

Grzegorz Stiasny

Kurator Biennale, Polska
Architekt i krytyk architektury, urodzony w 1967. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. W latach 1990-1991 doświadczenie zdobywał w brytyjskich biurach architektonicznych PCKO Architects i ADS Evesham. Od 1994 partner w firmie ARÉ Stiasny/Wacławek. Wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej od 2000. Ekspert w konkursie europejskiej Nagrody Miesa van der Rohe (2013). Zdobywca nagrody MSWiA za najlepszy obiekt finansowany ze środków publicznych oraz głównej nagrody w konkursie „Życie w Architekturze” za najlepszy budynek, Warszawa 1996-1997. Autor m.in. tekstu „Od A do Z – alfabet architektury” (Architektura-murator 10/2004). Laureat Honorowej Nagrody Stowarzyszenia Architektów Polskich 2012 (wraz z Jakubem Wacławkiem). Członek władz głównych SARP – od 2015 wiceprezes SARP ds. twórczości. Najważniejsze realizacje to między innymi: Ratusz Gminy Białołęka (1996), Urząd Pracy w Warszawie (2006), zespół budynków mieszkalnych przy ul. Inflanckiej w Warszawie (2008), terminal lotniska w Lublinie (2013).
fot. Roland Okoń

Dorota Szlachcic

Sędzia referent Konkursu A, Polska
Architekt i urbanistka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (1986). Współwłaścicielka pracowni Szlachcic Architekci, Prokurent Zarządu oraz kierownik zespołu projektowego w Arc2 Fabryce Projektowej, którą od ponad 20 lat prowadzi wspólnie z mężem Mariuszem Szlachcicem. Laureatka konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. Himalayan Mountain Hut (2015). Współautorka kilkunastu znaczących obiektów użyteczności publicznej, a także osiedli i zespołów mieszkaniowych, których realizacje zostały nagrodzone. Laureatka Honorowej Nagrody SARP Wrocław (2015). Zdobywczyni tytułu Profesjonalista Forbesa w kategorii: architekt (2014). Najważniejsze realizacje: Osiedle na Skrzydlatej we Wrocławiu (2013), Osiedle Krzycka-Przyjaźni we Wrocławiu (2013), Afrykarium – Oceanarium we Wrocławiu (2014), KZSO Business Park w Krakowie (2015), Centrum Sportów Lotniczych i Ekstremalnych w Mirosławicach (2016).
fot. gorajka.pl

Marlena Happach

Sędzia referent konkursu B, Polska
Architekt i urbanistka, urodzona w 1977. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracowała w pracowni urbanistycznej prof. Krzysztofa Domaradzkiego. Odbyła staż w Berlinie, gdzie zajmowała się rewitalizacją blokowisk. Jest współzałożycielką i do jesieni 2016 była prezesem Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj”, zajmującego się m.in. partycypacją społeczną w planowaniu miejscowym i rewitalizacji oraz współwłaścicielką (wraz z mężem) pracowni projektowej Happach Architekci. Była także prezesem Warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP w latach 2015-2016; od jesieni 2016 jest Głównym Architektem Miasta Stołecznego Warszawy. M. Happach uczestniczyła w 10. polskiej edycji europejskiego konkursu dla młodych architektów Europan. Jest laureatką Nagrody Architektonicznej im. Małgorzaty Baczko i Piotra Zakrzewskiego (wyróżnienie, 2005). Zajęła II miejsce w konkursie na Przystanek dla Warszawy. Jest współautorką (razem z Robertem Czajką) książki „Architekturki” z rozkładanymi modelami znanych warszawskich budynków. Najważniejsze realizacje: społeczno-urbanistyczne projekty rewitalizacji odNowa, Żółta Linia oraz Blok, podwórko, kamienice na warszawskiej Pradze, pawilon M3 na Służewie i M4 na Rakowcu.

Przemo Łukasik

Sędzia referent konkursu C, Polska
Architekt, urodzony w 1970 Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Studiował również w Ecole d’Architecture Paris-Villemin w Paryżu we Francji. Po studiach pracował w biurach: P.P. Pabel Architekten w Berlinie oraz paryskich biurach Jean Nouvel Architecture i Odile Decq / Benoit Cornette. Od 1997 partner w firmie medusagroup, którą założył z Łukaszem Zagałą. Przez rok wykładał w Ecole Speciale d’Architecture w Paryżu (2008). Dwukrotnie nominowany do nagrody Mies van der Rohe (2004, 2015). Zdobywca licznych nagród m. in. Platynowego Wiertła (2009/2010), Property Design Awards (2017) oraz Eurobuild Awards w Architekturze (2016). Wyróżniony w konkursie Nagroda Roku 2016 SARP za najlepszy obiekt architektoniczny w Polsce oraz Architektura Roku Województwa Śląskiego (2009/2010). Juror w wielu konkursach, m.in. w konkursie Praktyka Fundacji im. St. Kuryłowicza dla młodych architektów. Najważniejsze realizacje to między innymi: Bolko Loft (2001), kompleks budynków usługowo-mieszkalnych w Bażantowie (2010), kompleks KTW (centrum Katowic, 2016), biurowiec Infinite Dreams w Gliwicach (2016), wnętrza i zagospodarowanie otoczenia zrekonstruowanej Hali Koszyki w Warszawie (2016).
żródło: Architektura Murator

Ewa P. Porębska

Członek Jury, Polska
Architekt, krytyk architektury. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej; absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator” i wiceprezes  ZPR MEDIA SA. Juror Europejskiej Nagrody Architektonicznej imienia Miesa van der Rohe 2013. Juror Nagrody European Prize for Urban Public Space 2016 oraz ekspert nagrody City to City FAD Award. Członek jury World Architecture Festival w Barcelonie w latach 2008-2010. Członek Rady Muzeum Architektury we Wrocławiu. Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców architektury – napisała wiele artykułów na tematy związane z architekturą (Architektura, Architektura murator, Detail, Baumeister i in.), wykłada o polskiej architekturze m.in. w AZW w Wiedniu , GSAPP Columbia University w Nowym Jorku oraz The University of Hong Kong. Inicjatorka i współorganizatorka wielu wystaw i wydarzeń architektonicznych, w tym konkursu „Życie w architekturze", jednego z najważniejszych w Polsce w dziedzinie architektury. Pomysłodawczyni i kuratorka „Kolekcji Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie”, wystawy inicjującej bezprecedensową kolekcję makiet wybitnych obiektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce po 1989 roku (MSN 2014). Za dokonania na rzecz rozwoju i promocji architektury otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Bene Merentibus" oraz medal Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W 2014 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia za wybitne zasługi na rzecz ochrony ładu przestrzennego i rozwoju architektury.
fot. Aleksi Poutanen

Rainer Mahlamӓki

Członek Jury, Finlandia
Architekt, urodzony w 1956 w Finlandii. Absolwent Tampere University of Technology. Od 1987 partner w firmie 8 Studio, a od 1992 w Kaira-Lahdelma-Mahlamäki. Obecnie jest partnerem w Lahdelma & Mahlamäki Architects z siedzibą w Helsinkach. Profesor architektury współczesnej na Uniwersytecie w Oulu (1997), przewodniczący rady muzealnej w Muzeum Architektury Fińskiej (2006-2006), dziekan (2000-2007) oraz prodziekan na Wydziale Architektury Współczesnej w Szkole Architektury na Uniwersytecie w Oulu (2007-2011). Prezes fińskiego stowarzyszenia architektów (SAFA, 2007-2011). Przewodniczący jury w konkursie International Architecture Awards (2009). Zdobywca łącznie 59 nagród w konkursach architektonicznych, w czym 35 głównych, a także Architectural Arts Suomi Award (1997) oraz Finland Prize, Ministry of Education Award (2008). Jego twórczość była prezentowana w wielu prestiżowych magazynach dotyczących współczesnej architektury i designu, m.in. w World Architecture, DOMUS, L’Archa, Architectural Review i Detail. Wybrane najważniejsze realizacje: Lusto Finnish Forest Museum, Punkaharju (1994), Folks Arts Centre, Kaustinen, (1997), biblioteka w Lohja (2005), Muzeum Historii Żydów Polskich (2013, z Kuryłowicz & Associates), Finnish Nature Centre Haltia, Espoo (2013).
źródło: ZHA

Viviana Muscettola

Członek Jury, Włochy
Architekt, urodzona we Włoszech. Studia inżynierskie ukończyła na Wydziale Architektury Uniwersytetu w Neapolu, a stopień magistra zdobyła w Architectural Association’s Design Research Laboratory (2004). Od 2004 pracuje w Zaha Hadid Architects, początkowo projektując w Chinach, Holandii i Włoszech, od 2009 jako partner, a od roku 2014 jako starszy partner. Posiada uprawnienia do projektowania architektonicznego bez ograniczeń w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Uczestniczka wielu konkursów architektonicznych m.in. w Chinach, Malezji, Egipcie, Singapurze, Francji i Wielkiej Brytanii. Współlaureatka licznych nagród m.in. dla projektów Riverside Museum w Glasgow, wieżowca CMA CGM w Marsylii i Architecture Foundation w Londynie. Współuczestniczyła w wielu międzynarodowych inwestycjach jako kierownik projektu oraz dyrektor projektu. Najważniejsze realizacje: rezydencja d’Leedon w Singapurze (2014), masterplan dla Cairo Expo City w Egipcie, budynek wielofunkcyjny w Pekinie. Współpracowała przy takich projektach Zahy Hadid jak: Moon System dla B&B Italia, Dune Formations, wystawa w Padwie. Obecnie jest dyrektorem projektu hotelu City of Dreams w Makao.
fot. Tamás Bujnovszky

Andor Wesselényi-Garay

Członek Jury, Węgry
Architekt, urodzony w 1969 r. na Węgrzech. Absolwent Wydziału Architektury na Politechnice w Budapeszcie (1994). Współzałożyciel pracowni G.Y.Á.R. Ltd. (1995-2001), działającej w pełnym spektrum zawodu architekta: począwszy od projektowania architektonicznego, urbanistycznego, wnętrz, do wzornictwa przemysłowego. Założyciel i manager W-G-A PSYCHODESIGN Kft. (2001). Autor bloga www.wergida.blogspot.com o tematyce architektury niezależnej. Profesor nadzwyczajny na Wydziale Architektury na Uniwersytecie w Debreczynie (2008-2011), doktor habilitowany w Instytucie Sztuki Stosowanej Uniwersytetu Zachodnich Węgier w Sopron (2011). Teoretyk architektury, korespondent i członek rady doradczej Alaprajz (od 2000), redaktor naczelny magazynu „Atrium” (od 2006), autor ok. 300 artykułów, esejów, opinii i badań opublikowanych w „Atrium”, „Alaprajz” i „r-ú MÉ”. Redaktor naczelny „Sanoma” (2005-2008). Współautor książki „Kettős vakolás” o tematyce relacji między literaturą i architekturą (2013). Współkurator oraz współautor instalacji do Pawilonu Węgierskiego w ramach 12. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji w 2010 r., wyróżnionej przez Hg.hu International Design Award.