Programme

Programme of of International Biennale of Architecture Kraków 2017

Download Programme of MBA Kraków 2017

 

 

Thursday, 12th October 2017

ICE Congress Centre, 17 M. Konopnickiej St.

 

9 A.M.-9:45 A.M. Opening of the MBA KRK 2017

Auditorium Hall

 

Jacek Majchrowski, President of the City of Krakow

Elżbieta Koterba, Vice-President of the City of Krakow in charge of Spatial Development of Krakow

Grzegorz Stiasny, MBA Curator

 

10 A.M.-1 P.M. Conference of the MBA KRK 2017: Notion of ‘tradition’ in the contemporary architectural debate

Auditorium Hall

 

Jacek Purchla: Tradition as an element of ideology in architecture.

Małgorzata Omilanowska: Meaning of tradition of place in the contemporary realisations of architecture of cultural use buildings.

Stanisław Niemczyk: Role of tradition as creative inspiration (on the example of own oeuvre).

Zbigniew Maćków: Tradition of modern architecture.

Konrad Kucza-Kuczyński: Tradition an architectural ‘school’ (on the example of the Faculty of Architecture, Warsaw University of Technology).

Moderator: Janusz Sepioł, who shall also present an introduction regarding non-avant-garde trends in the architecture of the 20th and 21st century architecture.

 

1 P.M.-1:30 P.M. Coffee break

 

1:30 P.M.-2:30 P.M. Lecture: Andrzej Tobis (painter and photographer) Theatre Hall

 

2:30 P.M.-3 P.M. Coffee break

 

3 P.M.-6 P.M. Competition B: Seminar, Part I

Theatre Hall

 

Public presentations of the Competition participants Moderator: Marta A. Urbańska

 

6:15 P.M.-7 P.M. Competition C: Multimedia, presentation of the select entries

 

 

Manggha Museum of Japanese Art and Technology, 26 M. Konopnickiej St.

 

7:30 P.M. Varnishing Day of the Exhibition ‘Architects of the Małopolska Region’

Lobby

 

8 P.M. Varnishing Day of the Exhibition ‘Localized Modernism. Contemporary Chinese Architecture.’

Europe – Far East Gallery

 

 

 

Friday, 13 th October 2017

ICE Congress Centre, 17 M. Konopnickiej St.

 

9 A.M.-12 A.M. Competition B: Seminar, Part II

Theatre Hall

 

Public presentations of the Competition participants Moderator: Marta A. Urbańska

 

12:15 P.M.-1:30 P.M. Lectures of the Jurors and Special Guests, part I

Auditorium Hall

 

Zhao Yang, Zhaoyang Architects, Dali City, China

Hu Yue, Hu Yue Studio, Beijing, China

Wang Lu, Tsinghua University, Beijing, China

Moderators: Wojciech Kosiński, Krzysztof Ingarden

 

1:30 P.M.-2 P.M. Coffee break

 

2 P.M.-5:30 P.M. Lectures of the Jurors and Special Guests, part II

Auditorium Hall

 

Dorota Szlachcic, Reporting Judge of the Competition A, Poland

Andor Wesselényi-Garay, Jury member, Hungary

Marlena Happach, Reporting Judge of the Competition B, Poland

Rainer Mahlamäki, Jury member, Finland

Ewa P. Porębska, Jury member, Poland

Viviana Muscettola, Jury member, Italy

Przemo Łukasik, Reporting Judge of the Competition C, Poland

Moderators: Wojciech Kosiński, Krzysztof Ingarden

 

5:30 P.M.-6 P.M. Coffee break

 

6 P.M.-8 P.M. Gala of the Awards and Closing ceremony of the MBA KRK 2017

Auditorium Hall

 

Concrete Architecture 2016, academic prize for the best diploma design of the year

SARP Award of the Year 2016 for the best architectural realisations of the past year

Announcement of the results, awards ceremony and closing of the International Biennale of Architecture Krakow 201